Daňový balíček pro rok 2021

15.12.2020

Jaké novinky přinese projednávaný daňový balíček?

V současné době probíhá bouřlivá debata nad finální podobou daňového balíčku, který je nyní projednáván v Senátu. Hlavním tématem je zrušení superhrubé mzdy a případná úprava slevy na poplatníka. Chystaných novinek je však mnohem více.

Novinky v daňovém balíčku 2021

  • Nově zaváděný stravenkový paušál umožní zaměstnavatelům, aby alternativně svým zaměstnancům poskytovali namísto klasických papírových stravenek příspěvky na stravování v peněžní podobě.
  • Náhrady za používání služebních elektromobilů a plug-in hybridů pro podnikání budou nově pokryty (stejně jako využívání soukromých vozidel pro podnikání) vyhláškou MPSV. Výše náhrady bude 4,80 Kč za 1 kWh elektřiny.
  • Dojde ke zjemnění pravidel v případě hlášení o osvobozených příjmech, které plynou z ČR do zahraničí. Tyto příjmy bude třeba hlásit již jen jednou ročně, navíc došlo k úpravě limitů.
  • Návrh zákona počítá i se zrušením kategorie nehmotného majetku. Odpisy tohoto majetku by se tak nově plně řídily účetnictvím.
  • Vedle úpravy v oblasti nehmotného majetku obsahuje návrh zákona i úpravu hodnotové hranice hmotného majetku (zvýšení ze 40.000 Kč na 80.000 Kč). Stejná změna bude platit i pro technická zhodnocení hmotného majetku.
  • V neposlední řadě dojde ke znovuzavedení tzv. zrychlených odpisů. Majetek zatříděný v 1. odpisové skupině bude možné odepsat za 12 měsíců, majetek z 2. odpisové skupiny pak za 24 měsíců. Tento režim se bude vztahovat na hmotný majetek pořízený v roce 2020 a 2021.

Od kdy je tento daňový balíček účinný?

Očekávaná účinnost daňového balíčku by měla být k 1. lednu 2021, některá ustanovení by mělo být možné na základě přechodných ustanovení využít už pro rok 2020. V rámci legislativního procesu však ještě může dojít ke změnám konečného znění i ke změně plánované účinnosti.


Novinky z našeho blogu

13.01.2021

Termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí a k silniční dani výjimečně až do konce března 2021. Na základě rozhodnutí ministerstva financí …

Celý článek
05.01.2021

Přinášíme Vám stručný přehled těch nejdůležitějších změn v oblasti daní a účetnictví pro rok 2021. Daňové novinky v roce 2021 Daňový balíček Snad…

Celý článek
20.12.2020

NUR se v nových interpretacích vyjadřuje k problematice cizoměnových kurzů. Národní účetní rada vydala dvě nové interpretace I-42 Cizoměnové…

Celý článek
15.12.2020

Jaké novinky přinese projednávaný daňový balíček? V současné době probíhá bouřlivá debata nad finální podobou daňového balíčku, který je nyní projednáván v…

Celý článek
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Další informace