Přesídlení společnosti

06.08.2018 Tipy a rady

Důvody přesídlení sídla společnosti mohou být různé - a ať už se jedná o stěhování rodiny, nalezení výhodnější, do očí bijící destinace, snaha využít výhodnější podmínky cizí země, či přechod na virtuální sídlo firmy, není přesídlení společnosti nic neobvyklého. Avšak ačkoliv se jedná o relativně jednoduchou záležitost, mohou se i při tomto procesu vyskytnout komplikace. Proto je mnohdy lepší se s přesídlení firmy obrátit na odborníky.

Změnit sídlo společnosti lze jak v rámci České republiky, tak v rámci kterékoliv země v zahraniční. Proto v případě, že si nechcete hned zřizovat odštěpný závod, není problém převést vaši společnost na společnost zahraniční. Při přesídlení společnosti do zahraničí je však potřeba, aby společnost splňovala všechny předpisy a zákony hostitelské země.

Změna sídla firmy v ČR

Změna sídla společnosti v České republice není nijak složitá a rozhoduje o ní obvykle statutární orgán.

Pokud již máte vybranou vhodnou lokalitu, do které chcete své firemní sídlo přesídlit, stačí když tuto změnu vnesete do zakládajícího dokumentu vaší společnosti - Zakladatelské listiny či společenské smlouvy (jak se tyto dokumenty liší se můžete dočíst v předešlých článcích Magazínu zde) společně s potvrzeným souhlasem od valné hromady ve formě notářského zápisu.

Přesídlení sídla společnosti do zahraničí

Přesídlení firmy do ciziny pro vás bude výhodné, pokud bude v nové zemi platit výhodnější daňová legislativa a pokud země bude na dobré ekonomické, a tedy i cenové, úrovni. Evropské země jsou pro přesídlení společnosti zejména díky lepším daňovým systémům výhodně - státy, do kterých lidé přesidlují nejčastěji své společnosti jsou Kypr, Nizozemsko, Irsko a Lucembursko.

Přesídlení firmy do zahraničí však není úplně zadarmo a jsou s ním spojené určité náklady a mnohdy i zvýšené nároky na administrativu a další udržování společnosti. Z tohoto důvodu je lepší do zahraničí přesouvat spíše větší společnosti, které například chtějí rozšířit své pole působnosti, nebo získají dobrého sponzora.

Jinou možností, jak proniknout i za hranice České republiky je samotné založení společnosti v zahraničí, ze kterého plynou téměř stejné výhody a je vhodné spíše pro menší firmy, či začínající podnikatele.

Pokud máte nějaké dotazy ohledně založení společnosti v cizině, přesídlení firmy do zahraničí nebo změnu sídla firmy v ČR, neváhejte se na nás obrátit kontaktovat nás - rádi Vám se vším pomůžeme.

Novinky z našeho blogu

13.04.2020

Letošní rok bude náročný pro všechny. Podnikatelé, kteří vykonávají svou činnost takzvaně na firmu, ale mají oproti živnostníkům několik výhod. Dnes se…

Celý článek
29.10.2019

Lze dnes skutečně založit firmu expres a s minimem nákladů? Nebo dokonce online? Politici změny slibovali, nějaké uskutečnili, ale dovést k realitě to…

Celý článek
09.11.2018

Pojem obchodní firmy je upraven v občanském zákoníku. Podle něho je obchodní firmou jméno, pod kterým je podnikatel zapsán do obchodního rejstříku. Podle…

Celý článek
06.11.2018

Jednodušší splacení vkladu do základního kapitálu Při zakládání společnosti s ručením o mezeným nebo akciové společnosti dojde ke zjednodušení způsobu…

Celý článek