Skutečné místo podnikání

23.08.2017 Živnostenské podnikání

Skutečné místo podnikání(v případě živnostníka), nebo také skutečné sídlo firmy (v případě obchodní společnosti) je místo, ze kterého je vaše firma skutečně řízena. Nemusí se však jednat o stejnou lokalitu, kterou uvádíte při zakládání vaší společnosti v dokumentu zvaném Zakladatelská listina - sídlo uvedené v tomto dokumentu se nazývá formální sídlo firmy.

Formální sídlo a skutečné sídlo společnosti

Pod adresou formálního sídla jste zapsáni v obchodním, či veřejném rejstříku.Tato adresa se přitom může, ale i nemusí lišit od místa, kde skutečně podnikáte. Formální místo podnikání vaší firmy (nebo sídlo vaší obchodní společnosti) totiž může být zřízeno jako virtuální kancelář - pro formální sídlo se tedy může použít adresa, na které fyzicky nesídlíte.

Skutečné místo podnikání by naopak mělo být takovou adresou, na které se jako podnikatel aktivně vyskytujete, rozhodujete o chodu a budoucnosti firmy a kde jste v případě potřeby k zastižení.

Virtuální sídlo v roli formálního sídla

Virtuální sídlo vám může přinést mnoho výhod. Největší předností, kterou nabízí je jednoznačně zvýšení prestiže vaší firmy, neboť virtuální kanceláře sídlí skoro vždy v centrálních lokalitách velkoměst. Není tak problém nalézt virtuální kancelář v Praze 1, Praze 2, v ostatních částech Prahy, nebo najít virtuální kancelář v Brně. Mezi další výhody toho vlastnit virtuální sídlo patří také možnost práce z domova. Zajímavá je poté také vidina ušetřených financí. Cena virtuální kanceláře je totiž mnohonásobně nižší, než pronájem drahých kancelářských prostor. Poslední velké plus je také to, že pronajetím virtuální kanceláře získáváte okamžitě Souhlas s umístěním sídla společnosti, bez kterého by žádná obchodní společnost nemohla vzniknout.

Virtuální sídla přitom nemusí vlastnit pouze velké obchodní společnosti. V dnešní době je naprosto běžnou záležitostí například i virtuální kancelář pro OSVČ. Pronajetím virtuální kanceláře si živnostník může ušetřit velký obnos peněz a ještě k tomu zvýšit prestiž vlastní firmy. Na trhu je přitom nespočet poskytovatelů virtuálních prostor. Naše společnost nabízí kromě poskytování virtuálních sídel také pomoc v účetnictví, zakládání, nebo koupi již hotové společnosti a dokonce také pronajetí kancelářských prostorů v případě potřeby klienta.

Oznámení o změně registračních údajů

Při změně místa podnikání je třeba být na pozoru. Od roku 2015 došlo ke změně zákona, a tak je nyní povinností každého podnikatele, který má skutečné sídlo podnikání odlišné od formálního sídla uvedeného ve smlouvě nahlásit tuto změnu příslušnému správci daně, který je dán místem podnikání. Pokud byste tak neučinili, můžete čelit pokutě ve výši až 500 000 Kč.

Změnu registračních údajů můžete nahlásit pomocí formuláře “O změně registračních údajů” (pro zobrazení formuláře rozklikněte).

Novinky z našeho blogu

13.04.2020

Letošní rok bude náročný pro všechny. Podnikatelé, kteří vykonávají svou činnost takzvaně na firmu, ale mají oproti živnostníkům několik výhod. Dnes se…

Celý článek
29.10.2019

Lze dnes skutečně založit firmu expres a s minimem nákladů? Nebo dokonce online? Politici změny slibovali, nějaké uskutečnili, ale dovést k realitě to…

Celý článek
09.11.2018

Pojem obchodní firmy je upraven v občanském zákoníku. Podle něho je obchodní firmou jméno, pod kterým je podnikatel zapsán do obchodního rejstříku. Podle…

Celý článek
06.11.2018

Jednodušší splacení vkladu do základního kapitálu Při zakládání společnosti s ručením o mezeným nebo akciové společnosti dojde ke zjednodušení způsobu…

Celý článek