Založení živnostenského listu pro OSVČ

Nejjednodušší způsob, jak začít podnikat

Začít podnikání je nejjednodušší právě formou živnosti. Stát se živnostníkem, tedy osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), není nic náročného. Pokud se však nechcete zabývat touto problematikou a chcete co nejdříve začít podnikat, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám pomůžeme najít ideální řešení pro Váš záměr.

Dříve živnostenský list, dnes živnostenské oprávnění

Živnostenské oprávnění dříve živnostník dokládal svým živnostenským listem, dnes by měl výpis z živnostenského rejstříku stačit. Živnostenský list získaný v minulosti je však nadále možné používat jako dříve. Je platný i dnes, u nově založené živnosti to však bude právě výpis. Živnost je možné získat během několika hodin a pro mnoho oborů není zapotřebí získání žádného povolení ani koncese. Poplatek za vystavení živnostenského oprávnění je 1 000 Kč.

Dnes již živnostenské úřady nejsou omezeny co do své místní příslušnosti trvalým bydlištěm žadatele. A proto je možné vše zařídit na kterémkoli živnostenském úřadě. Potřebný k tomu je občanský průkaz žadatele a také sdělení určitých informací. Jde o adresu provozovny (což je často adresa bydliště), obor živnosti (může jich být i více) atd. Úředník vyplní jednotný registrační formulář, poté jej vytiskne a žadatel podepíše.

Dříve po ohlášení živnosti živnostník musel ještě informovat finanční úřad, úřad správy sociálního zabezpečení a také svou zdravotní pojišťovnu. Byla nezbytná registrace – např. k placení daně z příjmů na finančním úřadě, k placení důchodového pojištění u správy sociálního zabezpečení a k placení zdravotního pojištění u příslušné zdravotní pojišťovny. Dnes se naštěstí stačí zastavit jen na živnostenském úřadě. Při registraci je totiž možné nechat úřad vše ostatní vyřídit za žadatele.

Živnostenské oprávnění žadatel po ohlášení obdrží maximálně do pěti dnů, kdy mu přijde výpis z živnostenského rejstříku. Také dostane své identifikační číslo, které se skládá z osmi číslic. Finanční úřad přidělí subjektu jeho daňové identifikační číslo.

Živností je víc druhů

Občanský průkaz a několik údajů pro registraci většiny oborů živností stačí, ale jsou i jiné než tzv. volné živnosti. A u těch toho bude zapotřebí víc – u živností vázaných nebo řemeslných je třeba navíc doložit zákonem požadovanou odbornou způsobilost, tedy vzdělání a nebo praxi.

  • Živnost volná

    Aby se člověk stal živnostníkem v některé z činností zařazených do živností volných, nemusí splňovat žádné zvláštní požadavky. Musí být jen plnoletý, způsobilý k právnímu jednání a také mít čistý trestní rejstřík. Tyto živnosti jsou ohlašovací, a právo provozovat je tak každému vzniká už okamžikem ohlášení na živnostenském úřadě. A pro podnikání samotné nevadí, že dotyčná OSVČ ještě nemá výpis ze živnostenského rejstříku, kterým by se mohla prokázat. Na registračním formuláři si žadatel může vybrat jen jeden, ale také klidně mnohem víc oborů, pro které bude svou živnost využívat. Tento údaj slouží primárně pro statistické účely.

  • Živnost řemeslná, vázaná nebo koncesovaná

    Které živnosti to přesně jsou, lze najít v živnostenském zákoně, respektive v jeho přílohách 1 až 3. Pro jejich získání musí žadatel doložit také svou odbornou způsobilost, tedy určité vzdělání (řádné ukončení vzdělání daného stupně) a také praxi v oboru v délce, kterou zákon vyžaduje.

Využijte pro vyřízení živnostenského oprávnění služeb našich zkušených odborníků. Vše proběhne bez komplikací, rychle a tak, jak právo vyžaduje. Naše zkušenosti zaručují spolehlivé služby. Nebudete muset nic zkoumat, zjišťovat ani ověřovat. Poradíme Vám, jak ve Vaší situaci co nejlépe zařídit, abyste podnikali legálně a zcela v souladu s právními předpisy. Neztrácejte svůj čas, který můžete raději věnovat svému podnikání. Spolehněte se na nás. Pro více informací nebo pro konzultaci své situace a návrh ideálního řešení nás neváhejte oslovit.

A nyní již jen vyplnit formulář a máte vyřízeno!

Čísla, která se mění správným směrem

9 500+ Založených a prodaných společností
15 000+ Poskytnutých sídel společnosti
9 Let naší historie

Novinky z našeho blogu

01.03.2021

Rozhodujete se, která forma podnikání je pro vás ta pravá? Pomůže vám tento přehled hlavních rozdílů mezi akciovou společností a společností s ručením…

Celý článek
25.02.2021

Novelizace daňového řádu přinesla řadu změn, např. zavedení nové podoby daňové informační schránky nebo úpravy ve lhůtách pro podání přiznání k dani z příjmů.…

Celý článek
15.02.2021

V lednu 2021 vešel v platnost tzv. daňový balíček, který v sobě obsahoval celou řadu změn s dopadem do oblasti hmotného a nehmotného majetku. Novela…

Celý článek
09.02.2021

Daňové přiznání se týká hlavně podnikatelů. V tomto článku zjistíte základní informace, které vám pomohou s vyplněním daňového přiznání. Podáváte daňové…

Celý článek
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Další informace